Rowerzyści zaplątani w Warkocze Białki

20 kwietnia wokół Rynku Głównego w Krakowie przejechali rowerzyści, skandujący „Ręce, koparki – precz od rzeki Białki!” Rowerowa masa krytyczna była częścią projektu „Warkocze Białki”, który ma na celu ratowanie rzeki Białki przed ingerencją człowieka. Finał nastąpi już 27 kwietnia w Nowej Białej.

Z warkoczem na rower

Zaplątane przez miesiąc w krakowskim Bunkrze Sztuki warkocze w końcu ujrzały światło dzienne. W sobotę krakowski Ratusz porosły kolorowe, ręcznie wyplatane liny. Happening Cecylii Malik zakończył się krótką, rowerową przeprawą przez miasto.

Wszyscy uczestnicy manifestacji wieźli wielometrowe, materiałowe warkocze. Przejazd rozpoczął się przy Rynku Głównym, a swoją metę miał w Bunkrze Sztuki, gdzie do połowy kwietnia, w godzinach pracy galerii, każdy mógł przyjść i popleść razem z artystką. Performerka codziennie kilka godzin spędzała w sztabie akcji, kursując między Przestrzenią Otwartą Bunkra a swoją retrospektywną wystawą pt. „Rezerwat Miasto” (13.03.2013 – 14.04.2013).

Pół kilometra warkocza w tydzień

Cecylia Malik postanowiła upleść warkocz długości rzeki Białki – a więc docelowo miał on liczyć 24 km. Z dnia na dzień Przestrzeń Otwarta Bunkra zapełniała się biało-niebiesko-zielonymi warkoczami, a postępy w pracy można było śledzić na blogu Warkoczebialki.blogspot.pl – wielu wyplatających zostało uwiecznionych na zdjęciach.

Podczas wystawy trwała zbiórka materiałów na Warkocz Białki. Zakupione przez artystkę tkaniny udało się zapleść już w pierwszym tygodniu akcji. Pół kilometra warkoczy z tamtego okresu rozrosło się do czterech kilometrów.

Idea zaplatania warkoczy

„Warkocze Białki”, najnowsze przedsięwzięcie Cecylii Malik, to projekt artystyczno-społeczny, realizowany wspólnie z Bunkrem Sztuki, Klubem Przyjaciół Dunajca, Klubem Przyrodników i Wodną Masą Krytyczną. Przyświeca mu idea ratowania rzeki Białki przed zniszczeniem i zainteresowania społeczeństwa problemem dewastacji małych rzek.

Polskie rzeki są siedliskami wielu gatunków zwierząt. Tytułową rzekę Białkę na tle innych rzek wyróżnia to, że jest ona rzeką warkoczową, a więc płynie nie jednym, a kilkoma korytami.

Finał Warkoczy Białki

Trudno powiedzieć, czy toczący się spór wygra kultura czy natura? Niemniej finał akcji ”
„Warkocze Białki” nastąpi już 27 kwietnia w Nowej Białej, w okolicach Nowego Targu. W najbliższy weekend z centrum Krakowa wyruszy autokar, który zawiezie obrońców rzeki nad Białkę, aby mogli rozwinąć czterokilometrowy warkocz i zamanifestować w ten sposób swój sprzeciw wobec regulacji i pogłębianiu rzeki. Podczas performensu, który ma zainteresować opinię publiczną zagadnieniem dewastacji rzek, zostanie nakręcony film.

Więcej na:
facebook.com/warkocze.bialki
facebook.com/StopPrzegradzaniuRzek

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s