Co Rafał Olbiński ma wspólnego z korporacją?

Jeżeli ktoś lubi polską szkołę plakatu albo surrealistyczne obrazy Salwadora Dali, zdecydowanie polecam niewielką wystawę w Krakowskim Parku Technologicznym.


Osobom, które wychowały się w czasach multipleksów, nazwisko Rafała Olbińskiego może niewiele mówić. Przyznam, że gdyby zamiast „Arktyki” i „Transformers” grali w multikinie wszystkie opery i libretta, które Olbiński zilustrował, obejrzałabym je z przyjemnością ze względu na grafiki. Plakaty artysty są lepsze niż reklamy w 3D: perła w muszli Wenus ma na nich soczyste usta, butelka po winie wygląda jak skórka od jabłka, twarz kobiety przybiera kształt łabędzia, a zazdrosna bohaterka „Gemmy di Vergy” została przywiązana nie do oparcia łóżka, ale do dwóch gałęzi pełnych ptaków. Pikanterii dodaje ilustracjom motyw nagiej kobiety.

Wystawa plakatów Rafała Olbińskiego znajduje się w Krakowskim Parku Technologicznym przy al. Jana Pawła II 39a, w biurowcu SSE4. Skąd takie dziwne miejsce na ekspozycję? Otóż ściany budynku wystawienniczego – Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnego firmy Comarch, są pokryte malowidłami, wykonanymi ręcznie przez architekta Rycha Paprockiego według obrazów Rafała Olbińskiego. Dodam, że grafiki artysty wystawiło też Muzeum Narodowe w Krakowie w ramach projektu „Filmy Andrzeja Wajdy w światowym plakacie filmowym” (czynne do 31 sierpnia).

Lokalizacja wystawy Olbińskiego na Czyżynach jest równie łatwa do znalezienie co adres do zapamiętania, więc proponuję udać się do Specjalnej Strefy Ekonomicznej na rowerze. Z centrum najłatwiej jest dojechać tam ścieżką rowerową, biegnącą przez Rondo Mogilskie. Trzeba tylko wziąć poprawkę na polską logikę i uzbroić się w cierpliwość, bo po drodze nie brakuje atrakcji. Pozornie prostą trasę wzdłuż remontowanej Al. Jana Pawła II urozmaicają chodniki, krawężniki, kamienie, wertepy, a nawet słupy, które miały rozdzielać dwa pasy ruchu dla jednośladów, ale już są powyginane i prawie zahaczają o koła. Aby oszczędzić fatygi leniwym, wrzucam zdjęcia z wystawy. Niestety miałam przy sobie tylko aparat w telefonie o rozdzielczości 3 megapikseli;)

Reklamy

Jedna myśl w temacie “Co Rafał Olbiński ma wspólnego z korporacją?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s