Rowerem wokół Zabrza

Kopalnia w Maciejowie

Kopalnia w Maciejowie

Śląsk… działki i ulice z facetami, otwierającymi o 11 rano piwo, to standard; żelazny zapach, świdrujący płuca – codzienność. Niektóre ścieżki rowerowe są tak wyboiste, że nie warto nawet zadawać sobie trudu, żeby zjeżdżać na nie z jezdni. Ale nawet tutaj, w krainie szwendających się bez celu ludzi i porośniętych lasem hałd, można znaleźć grzyby, oczka wodne, siłownię w parku oraz trasy MTB.

Dwudniowy pobyt na Śląsku umilałam sobie rekreacyjnymi wypadami za miasto. Chociaż w okolicy niewiele jest ostrych, górskich podjazdów, na niebieskim szlaku, prowadzącym do Katowic, zdarzają się ostrzejsze odcinki. Z okolicznych hałd rozciąga się panorama z kominami w tle, a drogę na przemian urozmaicają familoki i zabytki techniki.

Jedną z tutejszych atrakcji jest XVI-wieczny zamek w Chudowie, który udało mi się zdobyć w starym stylu. Ponieważ tutejsze muzeum było zamknięte na bliżej nieokreślony czas lunchu, udało mi się dostać do niego… boczną bramą i tylnym wejściem. Dzięki temu mogłam w spokoju obejrzeć stare wykopaliska. Ok. 2 metrów pod fundamentami znaleziono fragmenty magicznych naczyń oraz szczątki psa i kota – pozostałości po tzw. ofiarach zakładzinowych, które składano na terenie dzisiejszego Śląska, zanim przyjęto chrześcijaństwo, aby zapobiec nieszczęściu i zapewnić sobie pomyślność w miejscu zamieszkania. Jednym z najciekawszych chudowskich znalezisk jest fragment dysku, który wydobyto na zamkowym dziedzińcu spod drewnianej studni. Drewnianą pokrywkę zdobią przypominające runy, krzyżujące się ze sobą znaki, otoczone okręgiem o tajemniczej symbolice. Prawdopodobnie jest to amulet, przedstawiający cztery pory roku, który miał zapewnić stały dostęp do wody. Eksponaty z zamkowego muzeum stanowią świadectwo kultury pogańskiej, z której wywodzi się polska tradycja.

Topola "Tekla"

Topola „Tekla”Obok zamku w Chudowie, na uwagę zasługuje „Tekla” – najgrubsza jednopienna topola kanadyjska w Polsce. Ma 7,23 m w obwodzie i 2,3 m średnicy.

Podczas wycieczki warto odwiedzić drewniany kościół Św. Ap. Piotra i Pawła w Paniowach (dzielnica Mikołowa). Ciekawostkę stanowi fakt, że w przedsionku świątyni wisi żyrandol z orłem , który pamięta czasy zaboru pruskiego, I i II wojny światowej, a nawet PRL-u. W przeciwieństwie do polskiego godła, paniowski ptak nie zdejmował korony. Innymi atutami zrębowego kościoła są: stara chrzcielnica z podpisem niepiśmiennego autora, oryginalna polichromia oraz późnorenesansowe i barokowe ołtarze z XVII i XVII wieku. Na parafialnym cmentarzu miłośników Edgara Allana Poe miło zaskoczy stara płyta nagrobna.:-)

Drewniany kościół zrębowy w Bujakowie

Drewniany kościół zrębowy w Bujakowie

Na koniec trzeba koniecznie zobaczyć gliwicką Wieżę Eiffla, czyli obiekt, na którego wierzchołku w 1935 r. umieszczono antenę tutejszej radiostacji. Licząca 111 m wysokości budowla jest najwyższą drewnianą wieżą w Europie. Dziś u jej podnóża spotyka się zespoły taneczne, biegaczy czy fanów

Wewnątrz drzewa urządzono pokoik z zydlami, stołem i małymi okienkami. Można do niego wejść przez bajkowe drzwi, których nie powstydziłby się Salwador Dali. Trudno też odmówić sobie lodów z miejscowej cukierni – uchodzą za najlepsze w okolicy. Wyśmienicie smakują w kawiarnianym ogrodzie, pod fontanną lub wśród elementów małej architektury drewnianej.deski.

Wieża zabytkowej radiostacji w Gliwicach

Wieża zabytkowej radiostacji w Gliwicach

 

 

Kolejnym zabytkiem architektury drewnianej jest kościół zrębowy w Bujakowie. Przy okazji można udać się do tutejszego Sanktuarium Matki Bożej. Amatorzy zielarstwa będą w stanie sprawdzić, czym lebiodka różni się od oregano i majeranku w ogrodzie parafialnym, a zwolennicy zdrowego odżywiania – nabyć miód z tutejszej pasieki. Bujakowski bartnik chętnie opowiada o swoich małych podopiecznych. Pszczoła żyje średnio 35 dni, ale jeżeli urodzi się stosunkowo późno, będzie musiała przezimować w ulu. To małe stworzenie znakomicie znosi niskie temperatury i jest bardzo inteligentne. Kiedy w mediach było głośno o chorobie, która zdziesiątkowała pszczoły, te owady, które zachorowały, opuszczały ul, żeby nie zarazić pozostałych. Również historycy sztuki znajdą na terenie parafii św. Mikołaja w Bujakowie coś dla siebie – XVII-wieczną barć, studnię i jeden z nielicznych na Śląsku krzyży pokutnych;)

 

Topola "Tekla" pod zamkiem w Chuodowie

Topola „Tekla” pod zamkiem w Chudowie

Zamek w Chudowie

Zamek w Chudowie

Staw na niebieskim szlaku rowerowym do Katowic

Staw na niebieskim szlaku rowerowym do Katowic

Porośnięta winoroślą lampa przy torach

Porośnięta winoroślą lampa przy torach

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s