Encyklopedia gender – księga zbójnicka nie tylko dla feministek

„Encyklopedia gender. Płeć w kulturze” została wydana dopiero w październiku 2014 r., ale jej nakład już prawie całkowicie się wyczerpał, dlatego jeżeli chcecie pomóc Św. Mikołajowi spełnić dobry uczynek, lepiej się pośpieszcie!

Ostatnie egzemplarze „Encyklopedii gender” można było zakupić w Feminotece podczas promującego książkę spotkania z Kazimierą Szczuką – współautorką liczącego 640 stron tomiszcza, która opracowała hasło „groteska”. Tytułowy termin „gender” wyjaśniła w druku Karolina Krasuska (tłumaczka „Uwikłanych w płeć” Judith Butler). Publikacja, która ukazała się nakładem wydawnictwa Czarna Owca, jest efektem wytężonej, trwającej 4 lata pracy 100 osób – w większości kobiet, związanych z Podyplomowymi Gender Studies IBL PAN. Redakcji podjęły się: Monika Rudaś-Grodzka (kierowniczka Zespołu Badań Genderowych „Literatura i Gender” IBL PAN), Katarzyna Nadana-Sokołowska, Agnieszka Mrozik, Kazimiera Szczuka, Katarzyna Czeczot, Barbara Smoleń, Anna Nasiłowska, Ewa Serafin i Agnieszka Wróbel. Zaryzykowałabym stwierdzenie, że od 1993 r., kiedy to światło dzienne ujrzał polski przekład „Słownika teorii feminizmu” Maggie Humm, nasz rynek wydawniczy nie widział równie ważnej kompilacji feministycznej. Świadome braku kompleksowej literatury fachowej autorki „Encyklopedii gender” postanowiły wypełnić lukę, która poszerzała się przez ponad 20 lat.

„Myśmy tutaj nie zrobiły żadnej analizy, myśmy tylko opisały stan badań” – podkreśliła Kazimiera Szczuka 9 grudnia podczas promocji książki w Feminotece. Cel nie był łatwy do zrealizowania wobec przemian, które zbiegły się w czasie z premierą leksykonu. To właśnie ukucie przez skrajną prawicę pojęcia „ideologia gender” skłoniło redakcję do tego, żeby zrezygnować z tytułu, który pierwotnie miał brzmieć „Historia płci kulturowej” (tudzież „Teoria płci kulturowej”) i zmierzyć się z nowym, pejoratywnym wydźwiękiem słowa „gender”, które w języku angielskim znaczy po prostu „rodzaj”.

„Encyklopedia gender”, trafnie nazwana przez Kazimierę Szczukę „księgą zbójnicką”, prezentuje bardzo aktualne, wielopoziomowe podejście do tematu. Wychodząc z perspektywy naukowej, opartej na teoriach społecznych i kulturowych, literaturze oraz historii, autorki publikacji postanowiły stworzyć kompendium wiedzy, które byłoby napisane przystępnym językiem, zrozumiałym dla osób niezwiązanych z akademizmem. Szukając kompromisu między badaniami akademickimi a wiedzą praktyczną, pracowniczki IBL PAN dużo uwagi poświęciły warstwie językowej słownika.

Dzięki przystępnej formie i wysokiej jakości merytorycznej książka z powodzeniem może służyć za pomoc naukową w szkołach. Rzuca nowe światło na nieporozumienia, związane z dyskursem społeczno-politycznym w Polsce, ale także ułatwia adopcję stosunkowo mało popularnych w naszym kraju terminów, takich jak „gender budgeting” czy „gender mainstreaming”. Publikacja nie tylko pozwala zweryfikować swoją wiedzę na temat współczesnych nurtów w studiach nad płcią kulturową, ale także sięga do polskich korzeni i pomaga „doczytać historię”. Lektura „Encyklopedii gender” umożliwia spojrzenie na spuściznę Elizy Orzeszkowej, Marii Dąbrowskiej, Gabrieli Zapolskiej czy Zofii Nałkowskiej w szerszym kontekście, poprzez ich wkład w emancypację kobiet.

Jak zauważyła Kazimiera Szczuka, „pod napadem na gender kryje się również homofobia”, dlatego w leksykonie nie zabrakło miejsca na zagadnienia, związane z teorią queer.

Spotkanie odbyło się w ramach Akademii Feministycznej.

Encyklopedia_gender_plec_w_kulturze_kwadrat

Encyklopedia gender. Płeć w kulturze.
Red. Monika Rudaś-Grodzka, Katarzyna Nadana-Sokołowska, Agnieszka Mrozik, Kazimiera Szczuka, Katarzyna Czeczot, Barbara Smoleń, Anna Nasiłowska, Ewa Serafin, Agnieszka Wróbel
Wyd. Czarna Owca
Nadkład: 1500 egz.
Warszawa 2014

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s