Dwoje indywidualistów na jednej scenie

W Teatrze Studio nie po raz pierwszy można było usłyszeć najlepsze interpretacje Joplin, Osieckiej, Henrixa i Szpilmana w wykonaniu Natalii Sikory oraz Marcina Januszkiewicza.

Druga szansa Janis Joplin

Natalia Sikora to postać rozpoznawalna w świecie muzyki za sprawą mocnego, oryginalnego i świdrującego głosu, który nie sposób pomylić z żadnym innym. Pierwsze sukcesy odnosiła już jako nastolatka, występując m.in. w „Szansie na sukces”. W 2013 r. została laureatką SuperDebiutów na Festiwalu Opole. Brawurowe wykonanie „Cry Baby” podczas II edycji „The Voice of Poland” zagwarantowało jej tytułową rolę w musicalu „Joplin” Tomasza Gawrona. Na co dzień jest związana zTeatrem Polskim w Warszawie i zespołem rockowym Mięśnie.

Od piosenki aktorskiej do Rubika

Współczesna Edith Piaf posiada bardzo silną osobowość sceniczną. Występowanie w jej towarzystwie niesie ze sobą duże ryzyko, ponieważ artystka potrafi zdominować swoim głosem innych wokalistów, co jest poniekąd wpisane w jej styl śpiewania i rodzaj ekspresji. A jednak wyzwanie przyjął Marcin Januszkiewicz, aktor związany z Teatrem Studio, który próbuje swoich sił jako wokalista indie rockowy. W tym roku pod szyldem Januszkiewicz / Majerczyk wydał epkę, zatytułowaną „Ahoj”. Marcin Januszkiewicz napisał teksty piosenek i wystąpił na wokalach, a wtórował mu Marcin Majerczyk, który zmiksował materiał. Wykonanie zaprezentowanego w Teatrze Studio utworu „Wybacz mamasza” zapewniło aktorowi I nagrodę na 16. krajowym konkursie OFPA 2012. We wrześniu ukazał się singiel Piotra Rubika „Miłość to słowa dwa”, który Marcin zaśpiewał wraz z Agnieszką Przekupień.

Na studiach „Dyskoteka gra”

Losy Natalii Sikory i Marcina Januszkiewicza zbiegły się na studiach aktorskich w Warszawie. W 2009 r. oparty na tekstach piosenek Nicka Cavea, Toma Waitsa i Rolanda Topora spektakl „O’Malley’s Bar” zagwarantował im nagrodę główną w Nurcie Off na 30. PPA we Wrocławiu. Jednocześnie artyści darzą siebie dużym szacunkiem i łączy ich przyjaźń w życiu prywatnym, co pozwala im koegzystować na scenie wbrew różnicy temperamentów. Śpiewają na zmianę utwory Jimmy’ego Hendrixa, Janis Joplin, Czesława Niemena, Agnieszki Osieckiej, Cypriana Kamila Norwida, ale także utwory z mniej konwencjonalnego repertuaru, takie jak „Dyskoteka gra” Akurat (Januszkiewicz). Zdarza im się także występować w duecie.

Komik i śpiewaczka wodewilowa

Trudno powiedzieć, czy zestawienie Natalii Sikory i Marcina Januszkiewicza na jednej scenie jest trafione. Wiele wskazuje na to, że nie. Sikora podąża drogą, wyściełaną sukcesami takich kobiet jak Ewa Demarczyk, Krystyna Janda czy Katarzyna Groniec, natomiast Januszkiewiczowi bliżej jest do stand-up comedy. Jednocześnie uwagę przykuwa nietypowa, chwilami androgyniczna barwa głosu aktora. Występy obu wokalistów w Teatrze Studio przeplatały się ze sobą, co daje efekt podobny do oglądania dwóch filmów; komedii i dramatu, podczas jednego seansu kinowego. Mimo odmiennych konwencji obojga artystów, niektórzy widzowie trzykrotnie wysłuchali recitalu.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s