Jogiczne Himalaje, jakich nie znacie

Kultowe miejsca praktyki jogicznej w Himalajach stały się celem wyprawy dwóch indolożek. Specjalizująca się w jodze doktor filologii indyjskiej oraz stypendystka Indyjskiego Rządu wyruszają na poszukiwania nauk udzielanych przez lokalnych mistrzów. W serwisie PolakPotrafi.pl można wesprzeć wyjazd badawczy do Chota Char Dham. Pod tą nazwą kryją się cztery hinduskie świątynie rozsiane w regionie Garhwal stanu Uttarakhand w północnych Indiach. Inicjatorki projektu pragną rozpropagować wiedzę na temat jogi dostępną dotychczas tylko dla wąskiego grona odbiorców.

– Chcemy dotrzeć do czterech (a nawet pięciu) świętych miejsc jogi w Himalajach. Zamieszkamy w tamtejszych aśramach, aby zebrać materiał audiowizualny i tekstowy oraz dostać pouczenia tamtejszych guru. Zwieńczeniem tych jogicznych wysiłków będzie książka, w której zawrzemy zdobyte wskazówki do praktyki jogi i medytacji, m.in. przekłady z sanskrytu i hindi ginących powoli źródeł. – mówi Artaktywnie Joanna Jerzyk, jedna z uczestniczek projektu.

Badania naukowe połączone z praktyką jogi

Dwie pasjonatki jogi nie tylko będą przebywać w indyjskich aśramach (miejscach odosobnienia i praktyki) oraz pobierać nauki u autentycznych hinduskich joginów, ale także – zamierzają dzielić się na bieżąco swoimi doświadczeniami. Wideo-relacje z ich podróży mają pojawiać się na blogu Incrediblehimalaya.wordpress.com . Aby uchronić przed zapomnieniem zdobyty przekaz, dziewczyny przygotują także liczącą ok. 250 stron publikację pod agendą wydawnictwa podróżniczego. Planują trenować umysł i ciało, ale przede wszystkim – uchronić przed zapomnieniem mniej znane koncepcje jogi.

– Nasze badania mają na celu dotarcie do oryginalnych tekstów w sanskrycie dotyczących jogi oraz nagranie rozmów z mistrzami tej dyscypliny. Po powrocie planujemy zawrzeć wszystkie te nauki w naszej książce – tłumaczy Joanna Jerzyk. Ich pomysł już teraz ma zapewnione wsparcie dwóch indyjskich profesorów (z Pendżabu oraz Bengalu). Ponadto projekt objęła patronatem Ambasada Indyjska.

Cztery Boskie Ośrodki w nowym wydaniu

Chota Char Dham (ang. Four Divine Abodes) każdego roku odwiedza ćwierć miliona osób. Jednak większość z nich traktuje te miejsca wyłącznie turystycznie. Przypomina to powierzchowne podejście Europejczyków do jogi i medytacji. Ludzie Zachodu z jogi chcą brać głównie elastyczność i wysiłek fizyczny, a z medytacji – zaledwie uspokojenie i wyciszenie. Tymczasem zarówno joga, jak i medytacja są zaledwie elementami duchowej ścieżki, która ma na celu zobaczenie rzeczy takimi, jakimi one są. Nina Budziszewska i Joanna Jerzyk pragną zgłębić tajniki jogi w sposób nieeuropejski, daleki od tego, co znamy z klubów fitness, książkowych poradników oraz filmów instruktażowych.

Komu można pomóc?

Nina Budziszewska jest doktorem filologii indyjskiej i wykładowcą na Uniwersytecie Wrocławskim – praktyczką oraz teoretyczką jogi. Joanna Jerzyk, także absolwentka indologii, uzyskała stypendium Rządu Indyjskiego na uniwersytecie Kendriya Hindi Sansthan w Agrze. Polki wyruszą w Himalaje, aby pobierać nauki u joginów, którzy tracą popularność również w samych Indiach. W ten sposób chcą uratować przed wymarciem zanikający przekaz jogiczny.

100_8684

Podróżniczki już niejednokrotnie odwiedzały Indie. Tym razem za cel postawiły sobie dotarcie do kluczowych dla tradycji jogicznej zakątków Himalajów.

– Nikt nie podjął się badania jogi w jej czystej, himalajskiej postaci, a teksty oraz ustna tradycja przekazywania nauk przez guru powoli zostaje zapomniana. Obie jesteśmy wielkim pasjonatkami kultury indyjskiej, a każda podróż do Indii sprawia, że ten kraj nie przestaje nas zadziwiać. – wyjaśnia Joanna Jerzyk.

Inicjatywę badaczek można wesprzeć dowolną kwotą przez PolakPotrafi.pl lub promować w serwisach społecznościowych.

Ciekawostki związane z jogą i pranajamą znajdziecie na blogu uczestniczek projektu: Ateliermysli.wordpress.com

Fot. Materiały organizatorek

Jedna myśl w temacie “Jogiczne Himalaje, jakich nie znacie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.