C/U: Ogólnopolski Strajk Kobiet w „Audycji V” Kai Kołodziejczyk

30 września rozpoczęła się 15. edycja festiwalu „Ciało/ Umysł”. Do 8 października w Warszawie można uczestniczyć w różnych wydarzeniach z obszaru sztuk performatywnych – program obejmuje taniec współczesny, teatr tańca, improwizacje, performans i wydarzenia towarzyszące. 3 października, podczas Ogólnopolskiego Strajku Kobiet przeciwko wprowadzeniu całkowitego zakazu aborcji w naszym kraju, spektakle w ramach festiwalu nie były wystawiane, ale 5 października „Ciało/ Umysł” zostanie wznowiony. Od tego dnia będzie gościć w Teatrze Nowym Krzysztofa Warlikowskiego.

Podczas C/U w Laboratorium CSW miała swoją premierę dwugodzinna akcja performatywna Kaji Kołodziejczyk – „Audycja V”. Z performansu w każdej chwili można było wyjść – widzowie dostali opaski uprawniające do powrotu na salę w dowolnym momencie. Reżyserka połączyła, nagranie opery, przebitki filmów wideo, taniec, ćwiczenia ruchowe oraz improwizację z czytaniem fragmentów utworów polskich pisarzy – Jacka Bieriezina, Zbigniewa Doleckiego i Sławomira Mrożka.

Choreografka wykorzystała efekt 360 stopni – scenę zastąpiły dwie maty rozwinięte na ziemi i podest. Tancerze występowali symultanicznie, przeważnie w kilku miejscach jednocześnie, a część widowni ulokowano pośrodku sceny. Co prawda można było obserwować z bliska występy, ale nie dało się zobaczyć wszystkiego, pozostając w bezruchu. Mało tego, performerzy wmieszali się w tłum, udawali widzów i przechadzali się między oglądającymi. Niestety zabrakło bezpośredniej interakcji z publicznością.

Zaryzykowałabym stwierdzenie, że największym walorem „Audycji V” jest przesłanie polityczne. Jednym z rekwizytów wykorzystanych podczas akcji stał się wieszak znany z demonstracji proaborcyjnych pod sejmem. Aktorzy rozsypali też ulotki wzywające do zbojkotowania pracodawców w ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, który odbył się 3 października w ramach „Czarnego protestu”. Mimo tych aktualnych wstawek, po godzinie oglądania tancerzy trudno było wyczuć, jakie przesłanie przyświeca akcji. Byłabym nieobiektywna, gdybym nie napisała, że nastąpił przerost formy nad treścią.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s