C/U w Teatrze Nowym vol. 1: Bataille i świt nowych dni

Od 5 do 8 października Nowy Teatr w Warszawie gościł 15. Festiwal „Ciało/ Umysł”. W siedzibie Krzysztofa Warlikowskiego przez cztery dni odbywały się performanse, spektakle i spotkania z uczestnikami „C/U”.

Bataille i świt nowych dni – choreografia fizyczno-filozoficzna

Uczestnicy festiwalu „Ciało/ Umysł” prezentowali bardzo różny poziom. Dość powszechnie stosowanym przez choreografów instrumentem stała się nagość. Tym bardziej potrzebuje ona głębszego uzasadnienia. Widok męskich członków już nie szokuje, ale wymaga za to estetycznej wrażliwości i świadomości przekazu artystycznego. Tego zabrakło w spektaklu pt. „Bataille i świt nowych dni – choreografia fizyczno-filozoficzna” Anny Godowskiej. Współzałożycielka Teatru Bretoncaffe nie ukrywa fascynacji psychologią analityczną Carla Gustava Junga i psychologią procesu Arnolda Mindella. W obu przypadkach ważną rolę odgrywa poetyka snu.

W spektaklu nawiązującym do Georges’a Bataille’a – francuskiego filozofa, który snuł rozważania na temat związków między erotyzmem a śmiercią, Godowska zawierza intuicji sześciu aktorów. Na początku występu widzimy trzy pary ubrane jak do turnieju tańca towarzyskiego. Podczas przedstawienia zmieniają one konfiguracje, wchodzą w nieliczne interakcje między sobą, jak również mają pokazy solowe. Turlają się, zamierają w bezruchu, odgrywają agonię, szarpią się za włosy, chichoczą, a także biegają po scenie ze spuszczonymi spodniami. Nawiązanie do jawy i snu nie usprawiedliwia jednak choreografii, która wydaje się pokawałkowana i pozbawiona głębi. Chociaż każdy tancerz dostał swoje pięć minut, to żaden pokaz nie został umocowany w szerszym kontekście. Chyba najlepsze podsumowanie spektaklu stanowią nieliczne frazy, które wypowiadali tancerze: „dupa – jajo” oraz „nie jestem zwierzęciem”.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s